Arkivi

De Marnac: "Besimi nuk blihet ne dyqane"

25 korrik 2008, Radio Kosova & Blue Sky, Ne vazhden e vizitave te tij neper komunat e Kosoves, pak kohe para perfundimit te mandatit, komandanti I forcave te KFOR-it, Ksavier de Marnac, sot vizitoi komunen e Decanit.

OVL dhe kthimi i serbve ne Decan

17 korrik 2008, Dojce Vele & Radio Kosova, Perkunder pasojave te konfliktit te pergjakshem te vititi 98-99, ku qindra viktima civile te komunes se Decanit u vrane e u masakruan dhe mijera te tjere u debuan nga vatrat e veta, komuna e Decanit është përcaktuar për kthim të qëndrueshëm , duke dëshmuar kështu avancim të demokracisë dhe përcaktim të sinqerte për respketim te te drejtave te te gjithe atyre qe jetojne ne komune.


Grant: Kosova është e pandashme

8 korrik 2008, Dojce Vele, „Nuk do të ketë ndarje dhe as struktura paralele. Kosova është e pandashme dhe unike!“-ka deklaruar sot në Prishtinë, drejtori politik i Ministrise së Jashtme të Britanisë së Madhe, Mark Grant, pas takimit me presidentin e Republikës e Kosovës, Fatmir Sejdiun.

Ura e Ibrit-Simbol i ndarjes së Kosovës
8 korrik 2008, Dojçe Velle. Sot në Prishtinë, drejtori politik i Ministrisë së Jashtme të Britanisë së Madhe, Mark Grant, pas takimit me presidentin Fatmir Sejdiun shprehet i vendosur për të ardhmen e bashkuar të Kosovës. Sipas Grant: "Nuk do të ketë ndarje as struktura paralele dheKosova është e pandashme!“

Gloser: Gjermania ka lobuar per njohjen e Kosoves

7 korrik 2008, Dojce vele, "I gjithe Bllakani Prendimor ka perspektive evropiane dhe per secilin vend jane te percaktuar kriteret, te cilat duhet plotesuar per t´u integruar ne bashkimin Evropian. Andaj, njohja e paversise se Kosoves duhet te jete parakusht per vendet e caktuara, perfshire ketu edhe Serbine"-tha ministri i për Evropë në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Gynter Glozer, gjatë vizitës në Prishtinë.  Gjendje alarmante ne pyjet e Decanit.

Kermabon: "EULEX do t´i raportoje vetem Brukselit "

7 korrik 2008, Dojçe Vele, „EULEX-i nuk është këtu për te zëvendësuar UNMIK-un. Ai është një mision krejt ndryshe, do të funksionoje si një mision në vete dhe me një mandat të qartë, i cil ido t´i rpaortojë Brukselit“-deklaroi, sot ne Prishtine, shefi i Misionit Evropian për Polici dhe Gjyqësi, në Kosovë, Iv de Kermabon. Lexo më shumë… Gloser: Gjermania ka lobuar per njohjen e Kosoves

Kermabon: EULEX-i nuk zëvendëson UNMIK-un

Shefi i EULEX-it-Iv de Kermabon
7 korrik 2008, Dojçe Velle. Shefi i Misonit EULEX, Iv de Kermabon deklaroi në Kosovë se EULEX-i nuk e zëvendëson UNMIK-un por, do të funksionojë si një mision më vete dhe me një mandat të qartë

Gjendje alarmante ne pyjet e Decanit

5 korrik 2008, Dojce Vele, Ndërprerja e tenderëve, bartja e përgjegjësive menagjeriale në komunë, shpejtimi i procedurave për ligjin e ri si dhe mobilizimi i të gjitha institucioneve relevante, për parandalimin e dëmtimit masiv të pyjeve, është kërkesë e njëzëshme e këshilltarëve komunal, banorëve dhe shoqërisë civile të komunës së Deçanit.


Kosova kremton bashkë me Amerikën

4 korrik 2008, Dojce Vele, „Amerika është e përkushtuar ndaj Kosovës, ndaj popullit të saj, nga çdo grup etnik, çdo komuniteti vendor në çdo kënd të Kosovës. Shtetet e Bashkuara do të jenë me ju në këtë rrugëtim”-tha mes të tjerash ambasadorja e SHBA-ve, në Prishtinë, Tina Kaidanoë, në ceremoninë e shënimit të 4 Korrikut – Ditës së Pavarësisë së Amerikës, e cila po kremtohet edhe në Kosove.

Opozita kosovare: "Strukturat paralele nuk shpërbëhen me fjalë"

4 korrik 2008, Dojce Vele, „Ka ardhur koha qe institucionet e Kosoves te deshmojne autoritetin e tyre dhe permes nje plani konkret te kthejne situaten nen kontroll. Sepse, strukturat paralele nuk shperbehen me fjale“-deklarojne kreret e dy partive opozitare ne Kosove, Nexhat Daci dhe Ramush Haradinaj, pas takimit me shefin e UNMIK-ut Lamberto Zanier. 

Gjermania dhe Franca ndihmojnë parlamentin e Kosoves

3 korrik 2008, Dojce Vele, Sot në Prishtinë, u nënshkruan dy marrëveshje në mes të Kuvendit të Kosovës me ambasadën gjermane dhe franceze, lidhur me mbështetjen e mëtutjeshme të parlamentit të Kosovës nga Parlamenti Federal Gjerman (Bundestag) dhe ai francez (Assemblée nationale).

Gjermania dhe Franca mbështetje Parlamentit të Kosovës

3 korrik 2008, Dojçe Velle. Sot në Prishtinë, u nënshkruan dy marrëveshje në mes të Kuvendit të Kosovës me ambasadën gjermane dhe franceze për mbështetjen e mëtejshme të parlamentit të Kosovës nga parlamentet gjermane dhe franceze.

18 vjet pas miratimit te Deklarates Kushtetutese

2 korrik 2008, Dojce Vele, “Miratimi i Deklaratës Kushtetuese të 2 Korrikut 1990 shënoi hapin e parë institucional të procesit të gjatë për pavarësinë e Kosovës dhe vullnetin politik të qytetarëve për liri, demokraci dhe pavarësi"-tha ne dekalraten e tij, presidneti I Kosoves, Fatmir Sejdiu, ne 19-te vjetorin e Për nder të 10-vjetorit të shpalljes së Deklaratës Kushtetuese të 2 Korrikut, nga deputetet e athershem te Kuvendit te Kosoves.

Moler: Strukturat paralele ne Kosove jane te panevojshme

1 korrik 2008, Dojce Vele, „Nuk ka arsye për ekzistimin e strukturave paralele ne Kosovë. Mjafton vetëm implementimi i Planit te Ahtisarit, për të garantuar të drejtat e të gjitha minoriteteve“-deklaroi, sot, në Prishtine, ministri i jashtëm danez, Piter Stig Moler, i cili po qëndron për vizite zyrtare ne Kosovë.

Moler:„Ndarja e Mitrovicës dhe strukturat paralele-të papranueshme"

Stig Möller
Ministri i jashtëm danez
1 korrik 2008, Dojçe Velle. Ministri i jashtëm danez, Piter Stig Moler po qëndron për vizitë zyrtare në Kosovë. Mjafton vetëm implementimi i Planit te Ahtisarit, për të garantuar të drejtat e të gjitha minoriteteve", deklaroi ai sot në Prishtinë.

Ajete Beqiraj fituese e Cmimit te Pare te festivalit te radiove ne Tuzlla te Bosnje Hercegovines


1 korrik 2008, Radio Kosova, Organizuar nga Alter Media, prej 24 deri me 29 qeshor u mbajt Festivali i Katërt Rajonal te Radiove, „Tingulli është Vizion-Tuzlla 2008“. Në një konkurencë  prej 160 punimesh, Radio Kosova e perfaqesuar nga gazetarja Ajete Beqiraj   me reportazhin "Jeta ne natyre"  mori Cmimin e Pare te ketij festivali.