Arkivi

Koalicioni i ri pas Vitit të Ri

29 dhjetor 2007, Dojçe Vele,Partia Demorkatike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, ende nuk kanë arritur marrëveshjen politike për formulën qeverisëse, ndonëse që të dyja palët janë të pajtimit që insitucionet e reja të themelohen sa më shpejt.

Reforma e pushtetit lokal dhe decentralizimi

28 dhjetor 2007, Dojçe Vele, Me anë të një rregulloreje të re, kryetarët e rinj komunal do të kenë më shumë konpetenca për reformimin e pushtetit local. Por, zbatimi I procesit të decentralizimit do të fillojë zbatimin pas zgjidhjes se statusit.

Asnjë fuqi s´mund ta ndalë pavarësinë

28 dhjetor 2007, Dojçe Vele, Thellohen mosmarreveshjet në mes të Partisë Demokratike të Kosovës dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, në kohën kur pritet zyrtarizimi i marrëveshjes se koalicionit të ardhshëm qeverisës. Ndërkohë, kryeparlamentari në largim, Kolë Berisha deklaron se „jo vetëm Serbia me rezolutat e saj absurde, por asnjë forcë tjetër nuk do t´mund ta pengonte pavarësimin e Kosovës”.

Sejdiu:Qasja e Serbisë solli tragjikë ndër popujt e Ballkanit

27 dhjetor 2007, Dojçe Vele,Presidenti I Kosovës, Fatmir Sejdiu, reagoi ndaj deklaratave të zyrtareve serb për sjelljen e forcave ushtarake në Kosovë, në rast të pavarësimit të saj. Shefi I diplomacies bullgare, Kalfin thotë se ndëprerja e komunikimit dhe konfrontimet e serishme janë të dëmshme për të dyja palët. Me gjithe paralajmërimet, koalicioni qeverisës në Kosovë nuk u zyrtarizua as sot (27.12.2008).

Kosova është nën administrimin e Kombeve të Bashkuara

26 dhjetor 2007, Dojçe Vele, Kryeministri I Kosovës, Agim Qeku, prezantoi raportin përmbledhës të punës së qeverisë së tij. Zyrtarë të UNMIK-ut thonë se projektrezoluta për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, nuk do të ketë asnjë ndikim meqënse territori I Kosovës është nën adminsitrimin e Kombeve të Bashkuara. Zyrtarizimi I koalicionit qeverisës për Kosovën, me kërkesën e Lidhjes Demokratike të Kosovës, është shtyrë për një ditë.

Mesazhi i Krishtlindjeve në Kosovë: "Dashuri dhe respekt për tjetrin"

25 dhjetor 2007, Dojçe VelleMbrëmë në mesnatë në Kishën Katolike të Shën Palit në Tiranë dhe atë të Shën Ndout në Prishtinë u kremtua ceremonia e lindjes së Krishtit  Mesazhi i të krishterëve shqiptarë: Dashuri dhe respekt për tjetrin.

Mesazhi i Krishtlindjeve: Dashuri dhe respekt per tjetrin

25 dhjetor 2007, Dojçe Welle. Mbrëmë në mesnatë në Kishën Katolike të Shën Palit në Tiranë dhe atë të Shën Ndout në Prishtinë u kremtua ceremonia e lindjes së Krishtit.

Koalicioni qeverisës PDK-LDK

25 dhjetor 2007, Dojçe Vele, Institucionet e reja kosovare do të formohen brënda vitit 2007. Koalicioni i ri i cili do të udhëheq Kosovën në dyvjeçarin e ardhshem, është: PDK-LDK-Pakicat. Ndërsa, sot pasdite do të caktohen edhe zyrtarisht emrat e ministrave dhe të zyrtareve të tjerë të institucioneve.

Shkollë e re në Malishevë

17 dhjetor 2007, Dojçe Vele, Një objekt i vogël ishte shkolla në të cilën nxënësit e Tremeçinës zhvillonin mësimin në katër turne. Ajo ishte ndërtuar para luftës me vet kontribut të banorëve të këtij fshati, të cilët kishin ndarë kafshatën e gojës, për të ndërtuar një vatër diturie për fëmijët e tyre. Mirëpo, të hënën në këtë fshat u perurua objekt I ri shkollor me 12 dhoma mësimi.

Rrebelim i serbve në Gorazhdevc

7 dhjetor 2007, Dojçe Vele, Serbet e fshatit Gorazhdevc, fshat shumëtnik, shtatë kilometra larg nga Peja duhej të ishin nikoqirët e dy mysafirëve më të lartë të paqes, në Kosovë, Komandantit të KFOR-it Havier de Marnahc dhe kryeadministratorit, Joachim Ryker. Por, pas vizitës në Osojan, fshat i banuar me serb i komunës së Istogut, në Gorazhdevc, krejt papritur ndryshoi rrjedha e ngjarjes; shpërtheu rrahje masive!

“Pavarësi për Kosovën” apo „Kosova është Serbi”

25 nëntor 2007, Dojçe Vele, Janë keto, dy sllogane që përsëriten tash tetë vjet nga të dyja komunitetet. Ato janë të njohura edhe për botën, para syve të së cilës zhvillohet beteja ndërmjet dy vendeve të destinuara me ndarje. E, midis kësaj tërheqjeje të vazhdueshme në anë të kundërta, është populli i cili ka mbetur pezull mes situatës së turbullt, pa një ide të qartë qoftë edhe për të nesërmen.

Gjendja e sigurisë në Kosovë e kënaqshme

22 mars 2007-Dojçe Vele, Sipas Zyrës për Siguri Publike pranë Qeverisë së Kosovës, gjëndja e sigurisë ndërkohë është e kënaqshme, duke mos përjashtuar mundësinë e rebelimit të popullit nëse nuk respektohet vullneti i tij.

Ajete Beqiraj,fituese e "Cmimit Special" te Festivalit te Radiove ne Neum te Bosnje Hercegovines


  
Në Neum të Bosnjë-Hercegovinës u mbajt Festivali i Tretë Rajonal i Radiove "Zëri si Nxitje e Kreativitetit-Neumi 2007".  Në një pjesëmarrje prej 40 mediave të vendeve të rajonit, fakultetet e gazetarisë, etj., Ajete Beqiraj nga  Radio Kosova mori "Cmimin Special"te ketij festivali.

Kosovë: Pensionistët në vështirësi sociale

6 nëntor 2007, Dojçe Welle. Pensionistët e sistemit të dikurshëm pensional përbëjnë një të tretën e popullatës aktuale, në Kosovë. Pensionet prej vetem 40 eurosh në muaj, këtë shtresë të popullatës e çoi në një gjëndje të rëndë sociale.

Zbardhja e fatit të personave të zhdukur ndihmon vendosjen e paqes

5 nëntor 2007, Dojçe Velle. Me 2 nëntor në një lokacion në fshatin Orllan të Podujevës, u gjet një skelet femre dhe një kafkë. Për fatin e 4,400 të pagjeturve të tjerë, nuk dihet asgjë...Dihet vetëm se numri më i madh i tyre janë pleq, gra dhe fëmijë.

Fondet pensionale edhe më tej në Serbi

4 nëntor 2007, Dojçe Vele, Me rrënimin e autonomisë së Kosovës në mënyrë antikushtetuese dhe jolegjitime, kontributet që kapin shumën prej 2 miliardë eurosh, me ligjet e Serbisë u bartën në këtë republikë. Prej vitit '98, u ndalua dhënja e pensioneve në viset ku u zhvilluan askionet ushtarake e policore serbe, ndërsa që nga fundi I vitit '98, u ndaluan në përgjithësi.

Duhet kohë për bashkëjetesë shqiptaro-serbe pas luftës së Kosovës

Djurdja dhe i biri Nebojsa Radovanovic jetojnë
 në kontanierët e Enklavës së Graçanicës
2 nëntor 2007, Doj#e Velle. Procesi i shpërnguljes të serbëve nga Kosova po zëvendësohet tani me procesin e rikthimit. Por, çfarë mendojnë serbët e kthyer për Kosoven e Re? Ç'të përbashkët ka me shoqërinë e dikurshme shumëetnike apo sa kanë forcë t'pranojnë shqiptarët rikthimin e tyre pas luftës së Kosovës?

Kosova e Re dhe Serbia e Vjetër

2 nentor 2007, Dojçe Vele, "Ku është Serbia e vjetër sot dhe ku do të jetë Kosova e re, nesër?" Kjo është një pyetje të cilën të dyja komunitetet ia shtruan vetes për gjithë këtë kohë. Por, pas tetë vjetësh vendnumërimi dhe qëndrimi pezull, përgjegja sikur nuk ka më rëndësinë e dikurshme. Të paktën jo për serbët e Kosovës të cilët që nga viti ´99 jetuan në Serbi.

Ajete Beqiraj fituese e "Cmimit te Varferise 2007"nga Ekipi i Kombeve te Bashkuara ne Kosove


Me qëllim të shënimit të tetë Objektivave të Zhvillimit të Mijëvjeçarit, qe duhet realizuar deri më 2015 nga vendet nënshkruese të Deklaratës së Mijëvjeçarit, Ekipi i Kombeve të Bashkuara, në Kosovë, me nje sere aktivitetesh shenoi  “Javën e Luftimit të Varfërisë” . Cmimin e Parw pwr radioreportazhin me te mire e mori Ajete Beqiraj, e cila perfaqesoi Radio Kosoven.

Bashkejetese e serishme ne Kosove?

20 tetor 2007, Dojçe Vele, Një ndër tetë standardet që duhet plotësuar para përcaktimit përfundimtar të statusit të Kosovës, është standardi i katërt që ka të bëjë me „Kthim të qëndrueshëm dhe të drejtat për bashkësitë dhe pjesëtarët e tyre“. Qeveria e Kosovës për këtë qëllim pat ofruar një fond prej 11 milionë eurosh, ndërkohë që një rol të rëndësishëm luajnë edhe organizata të ndryshme ndërkombtare.

"Partitë na ndanë e na përqanë"

10 tetor 2007, Radio Kosova, Me themelimin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, para 17 vjetësh, u shënua dalja në sipërfaqe e lëvizjes së heshtur gjithëpopullore kundër regjimit të athershëm serb, e cila përfundoi me kryengritjen e fundviteve të 90-ta. Pas ndërhyrjes së forcave të Nato-s dhe vënjes së Kosovës nën adminstrim të UNMIK-ut, dolën në skenë subjekte të ndryshme politike, numri i të cilave sivjet është rritur në ´96. Por, sa ka vetëdie populli kosovar për sistemin shumëpartiak apo sa është i kënaqur me punën e atyre që ua besuan votën?

Ndihmohet kthimi i komunitetit serb në Kosovë

8 tetor 2007, Dojçe Velle. Statusi i ardhshëm i Kosovës nuk është më pengesë për kthimin e të zhvendosurve serbë. Tashmë, arsye kryesore për ngecjen e kthimit mbetet mungesa e buxhetit të mjaftueshëm për rindërtimin e shtëpive.

3 Tetori kremtohet edhe në Kosovë

4 tetor 2007, Dojçe Belle. 3 tetori, dita kur rënja e Murit të Berlinit ribashkoi popullin gjerman, është një ditë e shënuar për Gjermaninë. Ajo, si e tillë u kremtua edhe tek ushtarët e Bundesverit, me shërbim në Kosovë.

Gllogjan: Edhe një re e zezë mbi familjen Haradinaj

Mijera pjesemarresit ne ceremonine e varrimit

4 tetor 2007, Radio Kosova & Blue Sky, Sot, në fshatin Gllogjan të Deçanit, u varros Shqipdon Haradinaj, i biri i dëshmorit të kombit Shkëlzen Haradinaj, I cili të martën humbi jetën tragjikisht. Shqipdoni është viktima e katërt e familjes Haradinaj, pas babait Shkelzenit, axhës Luanit dhe Enverit, të vrarë në rrethana të ndryshme.

FOR angazhohet të sigurojë zhvillimin normal të zgjedhjeve në Kosovë

30 shtator 2007, Doj#e Velle. „KFOR-i është i angazhuar që të ruajë paqen dhe stabilitetin në Kosovë". Kështu deklaroi të shtunën, në Prizren, komandanti KFOR-it, gjenerali Xavier Bout de Marnac.

Bisedimet shtese dhe politika aktuale

30 shtator 2007, Dojçe Vele, Qështja e Kosovës mbetet në qendër të vëmendjes së shteteve ndërkombtare. Por, çfare mendojnë qytetaret e të dyja vendeve negociuese për bisedimet e stërzgjatura dhe sa është e drejtë në sy të tyre, politika aktuale e Prishtinës dhe Beogradit?

De Marnac: Paqe për hir të popullit të Kosovës

28 shtator 2007, Dojçe Vele, „KFOR-i është i angazhuar që të ruajë paqen dhe stabilitetin në Kosovë. Të dy proceset e rëndësishme: zgjedhjet dhe bisedimet për statusin, duhët t´i kalojmë në qetësi dhe paqe, për hir të popullit të Kosovës!“- deklaroi të shtunën, në Prizren, komandanti KFOR-it, gjenerali Xavier Bout de Marnac.

Fshatrat e izoluara, Bixhë dhe Grapc

25 shtator 2007, Dojçe Vele & Radio Kosova, Procesi i kthimit në komunën e Klinës ka filluar që në vitin 2002. Me këtë valë janë kthyer edhe pjesëtarë të komunitetit serb. Kthimi në zonat rurale të Klines, me mbështetjen e UNMIK-ut dhe të Organizatës Gjermane për Mbështejte Teknike( THV) së pari filloi në fshatrat Bixhë dhe Grapc. Por, përderisa në fshatrat e tjera liria e lëvizjes dita-ditës përmirësohet, banorët e këtyre dy fshatrave vazhdojnë mbesin të izoluara dhe vegël e politikës së Beogradit.

Banka Gjermane investon për ujin në Kosovë

24 shtator 2007, Dojçe Velle. 2 milion e 300 mijë euro është vlera e donacionit, që Banka Gjermane për Zhvillim i ka dhuruar Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit, “Hidrodrini”, i cili furnizon me ujë Pejën, Istogun, Klinën dhe Junikun.

Investime të reja të Bankës Gjermane për Zhvillim në Kosovë

23 shtator 2007, Dojçe Vele, Dy milion e treçind mijë euro është vlera e donacionit, që Banka Gjermane për Zhvillim ia ka dhuruar Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit, “Hidrodrini”, në Pejë. Ky donacion do t´i mundësojë kësaj kompanie shërbime më të mira për konsumatorët e saj në Pejë, Istog, Klinë dhe Junik. Në këtë program nuk është përfshirë edhe komuna e Deçanit, për shkak të tërheqjes nga kjo shoqëri aksionare në qershor të këtij viti.

Pjesëmarrje në zgjedhje, bojkot apo zgjedhje paralele?

20 shtator 2007, Dojçe Velle. Udhëheqësit shqiptarë të Kosovës u bëjnë thirrje pjesëtarëve të komunitetit serb, që të marrin pjesë në zgjedhjet e 17 nëntorit. Qeveria e Serbisë bën thirrje për bojkot të tyre apo për thirrjen e zgjedhjeve paralele.

Rritje e vazhdueshme çmimesh në Kosovë

19 shtator 2007, Dojçe Velle. Me 3 gusht të këtij viti, qeveria e Serbisë mori vendim për ndalimin e eksportit të produkteve bujqësore: grurit, misrit, sojës dhe lulediellit, në Kosovë dhe në disa vende të rajonit, për afat 90 ditësh. Prej datës 7 gusht, në Kosovë u bë edhe ngritja e çmimit të bukës, për arsye se 90 për qind të miellit në Kosovë importohej nga Serbia.

Mungesë e artikujve bazë-Tokat djerrë

19 shtator 2007, Dojçe Vele & Radio Kosova, Që nga fillimi I gushtit, popullata e Kosovës përballet me rritje çmimesh të artikujve ushqimorë. Shtresat më të goditura nga vala më e re e shtrejtimit janë të varfërit dhe pensionistët, të cilet përballen me vështirësi të ekzistencës. Ndërkohë, mijëra hektarë tokë vazhdojnë të mbesin djerrë, me arsyetimin se “nga punimi I tokës nuk ka leverdi”.

Siguri nga KFOR-i - deklarata për pasiguri nga serbët e Kosovës

15 shtator 2007, Dojçe Velle. Me gjithë përpjekjet e forcave ushtarake dhe policore për vendosjen e sigurisë në Kosovë, pakica serbe deklarohet e pasigurt. Ata mendojnë se sigurinë mund tua ofrojnë vetëm policia dhe ushtria serbe...

Durrësi i varfër dhe i pasur

15 shtator 2007, Dojçe Welle. Durrësi, ndër qytetet antike më të lashta pellazgo-ilire dhe ndër vendbanimet e para historike, tashmë është ndër qytetet me tërheqëse dhe më të frekuetuarat nga viitorë nga rajoni dhe bota. Por, bukuria e tij antike dhe bregdeti joshës nuk zbusin vështirësitë e disa qytetarëve, mbijetesa e të cilëve varet nga bujaria apo lëmosha e kalimtarëve.

Serbët e Kosovës ndjehen të sigurt vetëm nën mbrojtjen e forcave serbe

15 shtator 2007, Dojçe Vele & Radio Kosova, Të gjitha forcat kombtare dhe ndërkombtare të cilat përpiqen të ndërtojnë paqe dhe siguri për të gjithë në Kosovë, nuk mjaftojnë edhe për pakicën serbe. Jo rrallë, pjesëtarë të këtij komuniteti deklarohen se vetëm policia dhe ushtria serbe mund t´I mbroje ata, pa dashur t´ia dinë nëse këto forca janë të tilla edhe për 95 për qind të popullatës tjetër shumëetnike që jeton në Kosovë.

Papunësia e të rinjve në vendet e ish-Jugosllavisë

2 shtator 2007, Dojçe Vele, Papunësia në përgjithësi dhe ajo e të rinjve në veçanti, është prezente në mbarë Evropën. Por, kur është fjala për vendet ballkanike, shifrat në tabelat e papunësisë rriten shumëfish. Në rrethana të tilla, „tharja e trurit“ është një fenomen i pritshëm ndërsa pyetja e të rinjve: „çka pas studimeve?!“, ndër më të rëndomtat.

Zjarr në Bjeshkët e Prilepit

31 gusht 2007, Radio Kosova, Zjarri ne Bjeshken e Prilepit, nuk ka te ndalur. Ai po merr permasa gjithnje e me te medha, edhe pse për shuarjen e tij jane te angazhuar vazhdimisht njësitet e zjarrfikësve të ndihmuar nga APK-ja ,TMK-ja dhe qytetarët.

Teqja bektashiane hap sërish dyert për besimtarët nga mbarë bota

24 gusht 2007, Dojçe Velle. Djegjet dhe shkatërrimet gjatë luftës së fundit në Kosovë nuk kursyen as objektet kulturore e fetare. Shumë prej tyre u dogjën e u shkatërruan bashkë me bibliotekat, ndër të cilat edhe Teqja e Bektashive në Gjakovë. 

Serbët kundërshtojnë pjesëmarrjen në zgjedhjet e paralajmëruara

21 gusht 2007, Dojçe Velle. Për komunitetin boshnjak, turk, rom, egjiptian e ashkalij në Kosovë pjesëmarrja në zgjedhjet e paralajmëruara në vjeshtë është e vetëkuptueshme. Pse serbët e Kosovës nuk e duan pavarësinë dhe ngurrojnë të marrin pjesë në zgjedhjet e vjeshtës, ja disa prej arsyeve.

(Mos)pjesëmarja e serbve në zgjedhje

21 gusht 2007, Dojçe Vele & Radio Kosova, Përkrah situatës së paqartë politike dhe të gjëndjes së rëndë ekonomike, pjesëmarrja e shqiptarëve në zgjedhjet e paralajmëruara në nentor të këtij viti, mbetet e sigurt. Për boshnjakë, turq, rom, egjiptianë e ashkalij, pjesëmarrja është e vetkuptueshme. Vetëm për komunitetin serb vazhdon paqartësia.

Odiseja e gjatë e kthimit

20 gusht 2007 , Dojçe Vele, Pas vënies së Kosovës nën administrimin e UNMIK-ut në vitin 1999, romët nga pothuaj të gjitha qendrat e mëdha të Kosovës lëshuan vatrat e tyre. Pas tetë vjet banimi si të zhvendosur nëpër qendra kolektive, në Serbi, Malit të Zi, Maqedoni dhe në shtete të perëndimit, ata po kthehen në pronat e veta, përderisa kthimin e të zhvendosurve përbrënda Kosovës vështirëson frika e ndërprerjes së ndihmës sociale nga qeveria e Serbisë.

Së pari kthim i serbve pastaj shtëpitë

19 gusht 2007 , Dojçe Vele, Në Vitomirice të komunës së Pejës, ende nuk ka pasur kthim të të zhvendosurve serb. Kthimi i dy familjeve të zhvedosurishnga Mali i Zi, përbën kthimin e parë në këtë fshat multietnik.

Ivanoviç: Nuk ka përfundim të procesit pa kompromis

12 gusht 2007, Dojçe Vele & Radio Kosova, 10 dhjetori është datë përfundimtare për raportimin tek Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, por jo për perfundim të procesit-deklaroi lideri i Listes Serbe për Kosovën, Oliver Ivanoviç, pas takimit me treshen ndërmjetesuese të Grupit të Kontaktit, në ditën e dytë të qëndrimit të tyre në Kosovë.

Decan: Trashegimia kulturore

12 gusht 2007, Radio Kosova, Nga sulmet e egra të pushtuesve në luftën e fundit, u dogjen e u shkatërruan kullat si fortifikata të qëndresës si dhe objekte tjera të lashtësisë. Por, te 622 objektet kulturore te Decanit, të cilat do të futën nën mbrojtjen e ligjit do te deshmojne te kaluaren shqiptare dhe autoktonine.

Trashëgimia kulturore e Deçanit

11 gusht 2007, Dojçe Vele & Radio Kosova, Manastiri i Decanit nuk eshte i vetmi objekt i trashgimise kulturore me te cilin identifikohet Decani. Jane edhe 622 objekte te tjera neper kete komune, qe iu kane rezistuar pushtuesve te huaj neper etapa te ndryshme historike. Ndersa, fillimi i germimeve arkeologjike do te ndihmonte ne vertetimin e identitetit te popullates se ketushme.

Komandanti Kater: "Kosova çështje shumë komplekse"

10 gusht 2007, Dojçe Velle. Dhuna është një rrugë pa krye dhe KFOR-i nuk do ta tolerojmë atë. Kjo është porosia e komandantit të KFOR-it në Kosovë, gjeneralit Roland Kater gjatë vizitës në Brigadën Shumëkombëshe-Perëndim, me seli në Pejë.

Kather: Dhuna është rrugë pa krye

9 gusht 2007, Dojçe Vele, “Ky është një vit i vendosjes së të ardhmes. Unë nuk shikoj pengesat. Por, nëse ka, ne do ti shmangim ato. Për këtë ju siguroj!”-pat thënë gjenerali gjerman Roland Kather, gjatë ceremonisë së marrjes se komandës se Forces se NATo´s në Kosovë, me 1 shtator 2006, Prishtinë.

Prizren: Festivali i filmit „Dokufest 2007”

7 gusht 2007, Dojçe Vele, Para gjashtë vjetësh, një grup entuziastesh të rinj hapen edicionin e parë të filmi, „Docufest“, me dëshirën e sinqertë që Prizreni të jetë qendër kulturore e Kosovës. Atmosfera e dikurshme dhe masa tashmë janë gjallëruar dyfish, trefish apo shumëfish sikurse edhe vet pjesëmarrja në këtë festival, tashmë me përmasa ndërkombtare. Në këtë festival do të shfaqen 104 filma artistik të metrazhit të shkurtër dhe të metrazhit të gjatë nga 48 shtete të botës, prej të cilëve 9 filma janë nga Kosova dhe Shqipëria.

Klinë: Fshatrat e izoluara Bixhë dhe Grapc

5 gusht 2007, Dojçe Vele & Radio Kosova, Procesi i kthimit në komunën e Klinës ka filluar që në vitin 2002. Përveç komunitetit boshnjak, rom, ashkalijë dhe egjiptian në masë të madhe janë kthyer edhe pjesëtarë të komunitetit serb. Kthimi në zonat rurale të Klines, së pari filloi në fshatrat Bixhë dhe Grapc me mbështetjen e UNMIK-ut dhe të THV-së gjermane. Por, banorët e këtushem edhe më tej udhëhiqen nga Beogradi.

Shtyerje punimesh në rrugën Deçan-Plavë

4 gusht 2007, Dojçe Vele & Radio Kosova, Edhe pse rruga Deçan-Plavë-Vermosh ishte prioritet i Ministrisë së Transportit dhe Postëtelekomunikacionit të Kosovës, për vitin 2007, qarkullimi i makinave përgjatë shtatë kilometërshit të Zonës së Veçantë të Manastirit të Deçanit nxiti kundërshtimin e kishës dhe ndërhyrjen e zyrave diplomatike, duke penguar kështu fillimin e punimeve gjatë javës së shkuar.

Bisedime shtesë për statusin e Kosovës?!

31 korrik 2007, Dojçe Vele, Maratoni i mundimshëm e i tejzgjatur drejt një caku të kahmotshëm dhe zvarritja e përmbushjes së premtimeve për zgjidhjen e statusit pas një viti, pas një stine, pas një muaji apo edhe në një dite të caktuar, popullin e Kosovës dëshpëron përditë. Dashur pa dashur, kjo barrë bie mbi supet e qeverisë së Kosovë dhe të Grupit të Unitetit.

Presidenti Sejdiu: Pavarësia e Kosovës është e panegociueshme

30 korrik 2007, Dojçe Velle. Zhvillohet seanca e parë e parlamentit të Kosovës pas paralajmërimit për negociata të reja me Beogradin. Ndërksa,sipas presidentit të Kosoves, Fatmir Sejdiu  “Pavarësia e Kosovës është e panegociueshme dhe integriteti i saj territorial i pacenueshëm".

Sejdiu: Pavarësia e Kosovës është e panegociueshme

30 korrik 2007, Dojçe Vele, Presidenti I Kosovës, njëherësh kryesues i Ekipit të Unitetit, Fatmir Sejdiu, sot, në raportimin e tij para deputetëve të paralmentit shprehu edhe një herë qëndrimin e palëkundur të palës kosovare, se pavarësia e Kosovës është e panegociueshme, se integriteti territorial I Kosovës mbetet I pacenueshëm dhe se Kosova do të jetë unike dhe e pandarë. Grupi Negociator për statusin e Kosovës, në seancën e parë të parlamentit pas paralajmërimit për negociata të reja me Beogradin, tha se kjo do të jete shtyrja e fundit në procesin e zgjidhjes së statusit.

Kushtëzim i regjistrimit të makinës me faturën e rrymës së paguar

30 korrik 2007 , Dojçe Vele, Sipas Korporatës Energjetike të Kosovës, borxhet e konsumatorëve arrinë në ë08 milionë euro. Mungesa e energjisë elektrike si pasojë e borxheve, i kushton Kosovës miliona euro-thotë ministri për energji dhe miniera, Ethem Qeku. Kushtëzimi i regjistrimit të automjeteve me faturën e energjisë së paguar, do mund të ndihmonte në arkëtimin e borxheve-besojnë nënshkruesit e memorandumit të mirëkuptimit, i cili hyri në fuqi me 5 korrik të këtij viti.

Kërkesë për shpallje të gjëndjes emergjente

28 korrik 2007, Dojçe Vele, Pas gjëndjes alarmante të shkaktuar nga zjarret, Komiteti Ndërministror për Menagjim të Fatkeqësive Natyrore, autorizoi Qeverinë e Kosovës që të kërkojë nga shefi i UNMIK ut Joakim Ryker shpalljen e gjëndjes emergjente në tërë territorin e Kosovës. Por, me gjithë djegjen e mijëra hektarëve të tokës, pyjeve dhe disa shtëpvie nga zjarri, zyrtarë të lartë të administratës së UNMIK-ut thanë se me një koordinim të institucioneve vendëse dhe te atyre ndërkombëtare, zjarret e shumta mund te lokalizoheshin.

Shpërthim në vendbanimet shqiptare në veriun e Kosovës

27 korrik 2007, Dojçe Velle. Të premten në mëngjes, në fshatrat e Leposaviçit të banuara me shqiptarë, ka ndodh një shpërthim. Shërbimi Policor i Kosovës njofton se me këtë rast janë shkaktuar vetëm dëme materjale

Zgjedhjet parlamentare dhe lokale të Kosovës në nëntor

27 korrik 2007, Dojçe Velle. Ekipi i Unitetit dhe kryeadministratori i Kosovës Joachim Ryker, ranë të enjten dakort që zgjedhjet parlamentare dhe lokale të mbahen në nëntor. Angazhimi rreth statusit gje zgjedhjeve, paralelisht.

Zgjedhjet parlamentare dhe lokale do të mbahen në nëntor

27 korrik 2007 , Dojçe Vele, Ekipi i Unitetit dhe kryeadministratori i Kosovës Joachim Ryker, ranë të enjten dakort që zgjedhjet parlamentare dhe lokale të mbahen në nëntor. Procesi i zgjedhjeve dhe procesi i statusit në Kos ovë mund të ecin paralalisht, për të mos lejuar krijimin e vakumit institucional-u tha në takimin e Grupit Negociator për statusin e Kosovës me shefin e UNMIK-ut, Joachim Ryker.

Shpërthim në Kosovë - Autorët nuk dihen

27 korrik 2007, Dojçe Vele, Fshatrat malore, Cerajë, Bistricë dhe Koshtovë, janë të vetmet fshatra të banuara me shqiptarë në komunën e Leposaviçit. Banorët e këtyre fshatrave, vazhdimisht përballen me probleme të shumta përfshire këtu edhe mungesën e transportit. Për të lehtësuar sadopak problemet e banorëve të këtushëm, ditë më parë u hap Zyra për Komunitete. Mirëpo, një minibus i kësaj zyreje ishte cak i një shpërthimi të fuqishëm në orët e paraditës së sotme.

Pavarësia e Kosovës në partneritet me botën perëndimore

26 korrik 2007, Dojçe Velle. Anëtarët e Ekipit Negociator për statusin e Kosovës kthehen optimistë nga Uashingtoni, ndërkohë që kryeadministratori Ryker informon Brukselin për pjekurinë e popullit kosovar pas dështimit të statusit në Këshillin e Sigurimit.

Pavarësia në partneritet me botën perëndimore

26 korrik 2007, Dojçe Vele, Anëtarët e Ekipit Negociator për statusin e Kosovës kthehen optimistë nga Uashingtoni, ndërkohë që kryeadministratori Ryker informon Brukselin për pjekurinë e popullit kosovar pas dështimit të statusit në KS.

Zjarret në Kosovë rrezikojnë vendbanimet

25 korrik 2007, Dojçe Velle. Këshilli Ndërministror për Menaxhimin e Krizës në Kosovë e vlerëson gjendjen si alarmante. Qeveria e Kosovës kërkon nga shefi i UNMIK-ut, Joachim Rycker shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme

Zjarret rrezikojnë vendbanimet

25 korrik 2007, Dojçe Vele, Përhapja e zjarreve në territorin e Kosovës po rrezikon edhe vendbanimet. Në zonat kufitare ekziston rrezik i ndërsjellë. Këshilli Ndërministror për Menaxhimin e Krizës thotë se gjëndja është alarmante. Qeveria e Kosovës, në një mbledhje të jashtëzakonshme, kërkoi nga shefi i UNMIK-ut Joachim Ryker, shpalljen e gjëndjes së jashtëzakonshme.

Për Kosovën e rëndësishme përkrahja amerikane

24 korrik 2007, Dojçe Velle. Ekipi negociator i Kosovës zhvilloi takimet në Shtëpinë e Bardhë. Për Kosovën mbetet e rëndësishmë përkrahja amerikane.

OSBE do të ndihmojë funksionimin e institucioneve demokratike

24 korrik 2007, Dojçe Vele, Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim, do të vazhdojë të mbështesë institucionet e Kosovës edhe pas zgjidhjes së statusit-tha të martën në Prishtinë, sekretari I pëgjithshëm I kësaj organizate, Marc Perrin de Brichambaut. Ndërsa, ministri austriak për shkencë dhe kërkim, Johannes Hahn tha se për të qënë një shtet I fortë, Kosova duhet të punojë në fushën e arsimit.

Jo, shpallje të njëanshme të pavarësisë

24 korrik 2007 , Dojçe Vele, Ekipi negociator i Kosovës zhvilloi takimet në Shtëpinë e Bardhë. Për Kosovën mbetet e rëndësishmë përkrahja amerikane.

Ekipi Negociator ivKosovës në Uashingtoni

23 korrik 2007, Dojçe Velle. Ekipi negociator për statusin e Kosovës takohet sot me sekretaren amerikane të shtetit, Kondoliza Rajs. Hapat e mëtejshëm në përcaktimin e statusit të Kosovës -temë qendrore e takimit

Temperaturat e larta atmosferike rrisin numrin e zjarreve në Kosovë

23 korrik 2007, Dojçe Velle. Sipas të dhënave të Departamentit për Menaxhim të Emergjencave të Ministrisë e Punëve të Brendshme te Kosovës, në qershor dhe korrik janë djegur sipërfaqe të tëra fushore e malore. Zjarret vazhdojnë

Takimi i Ekipit të Unitetit me sekretaren Reis

23 korrik 2007 , Dojçe Vele, Ekipi Negociator për statusin e Kosovës, sot takohet me sekretaren amerikane të shtetit, Condolisa Reis, për të qartësuar rrugën e mëtejme të këtij procesi. Përfaqësuesi i deritashëm i Havier Solanës, në Kosovë, Torbjorn Solstrom, në Prishtinë, deklaroi se Bashkimi Evropian do të shqyrtojë të gjitha mundësitë për të zbatuar Planin e Ahtisarit sa më shpejt që të jetë e mundur.

Temperaturat e larta atmosferike rrisin numrin e zjarreve në Kosovë

23 korrik 2007, Dojçe Vele, Sipas të dhënave të Departamentit për Menaxhim të Emergjencave të Ministrisë e Punëve të Brendshme te Kosovës, në qershor dhe korrik janë djegur sipërfaqe të tëra fushore e malore. Zjarret vazhdojnë.

Çfarë pret ekipi negociator nga Uashingtoni?

23 korrik 2007, Dojçe Vele, Ekipi Negociator për statusin e Kosovës takohet sot me sekretaren amerikane të shtetit, Kondoliza Rajs. Hapat e mëtejshëm në përcaktimin e statusit të Kosovës -temë qendore e takimit.

Tanger Korea:Bashkimi Evropian i përkushtuar për zgjidhjen e statusit të Kosovës

20 korrik 2007, Dojçe Velle.  Ambasadori Antonio Tanger Korea, i dërguari i presidentes së radhës së BE-së-Portugalisë, shprehu bindjen se Kosova është çështje prioritare për Bashkimin Evropian ndërkaq Portugalia si kryesuese e BE së, ka prioritet të lartë çështjen e Kosovës.

Bllokim i procesit të statusit në Këshillin e Sigurimit

20 korrik 2007, Dojçe Vele, Procesi I përcaktimit të Statusit të Kosovës në Keshillin e Sigurimit është I bllokuar. Ai I tillë duhet të shpallet I dështuar, dhe të kërkohen alternativa të tjera-tha kryeministri I Kosovës, Agim Qeku, pas takimit me shefin e Unmikut, Joachim Ryker. Përderisa, kryetari I Kuvendit të Kosovës, Kolë Berisha, është I mendimit se Kuvendi do ta shpall pavaresinë në kohën e duhur dhe në marrëveshje me Bashkësinë Ndërkombtare.

Mesazh durimi

20 korrik 2007 , Dojçe Vele, I dërguari i presidentes së radhës së BE-së, Portugalisë për Ballkanin Perëndimor, ambasadori Antonio Tanger Korea në Prishtinë shprehu bindjen se Kosova është çështje prioritare për Bashkimin Evropian.

Zgjedhjet në vjeshtë - Kosova mund të funksionojë si shtet

19 korrik 2007, DojçeVelle. Anëtarët e ekipit të unitetit të mërkuren paraqitën qëndrimin e përbashkët për mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare e lokale në vjeshtë 2007. Kjo dëshmon se Republika e Kosovës mund të funksionoj si shtet.

Zgjedhjet në vjeshtë - dëshmi se Kosova mund të funksionojë si shtet

19 korrik 2007, Dojçe Vele, Anëtaret e Ekipit të Unitetit, të mërkuren paraqiten qëndrimin e përbashkët për mbajtjen e zgjedhjeve gjatë kësaj vjeshte. Ky ekip kërkon që mbajtja e zgjedhjeve të trajtohet si proces i ndarë nga qështja e statusit të Kosovës dhe të mos shërbejë si justifikim për zvarritje të mëtjeme të këtij procesi.

Shuk-Nuk ka ndarje të Kosovës

18 korrik 2007, Dojçe Vele, Fjala"ndarje e Kosovës" duhet hequr nga tavolina një herë e përgjithmonë. Këto janë deklarata të papërgjegjshme të atyre qeë nuk e kanë idenë se ç´domethënje ka kjo për Kosovën dhe për mbarë rajonin"-deklaroi zvendësshefi i Kosovës,Stiven Shuk, në Prizren.

Varfëri në Kosovë

17 korrik 2007, Dojçe Velle. Gjendja e përgjithshme sociale në Kosovë vazhdon të jetë e rëndë. Sipas Institutit për Politika Sociale në Prishtinë, 32 mijë familje kosovare i janë drejtuar për ndihmë Ministrisë për Punë dhe Mirëqënie Sociale

Blegtoria dje dhe sot

14 korrik 2007, Dojce Vele & Radio Kosova, Dikur, komuna e Decanit njihej si vend blegtoral. Pas luftes u shkateruan fermat-u shperbene kopete. Per shkaqe ekonomike, shumica prej tyre nuk u rimekemben asnjehere. Nderkohe, veprojne vetem disa fermere te vegjel me kope te vogla bagetishe.

Personat e maskuar

10 korrik 2007 , Dojçe Vele, Situata e sigurisë në Kosovë vazhdon të vlerësohet si e qetë. Por, paraqitja e personave të maskuar në disa vende të Kosovës dhe keqtrajtimi i viktimave, është një dukuri që shqetëson qytetarët e atjeshëm. Përderisa në Rajonin e Prizrenit deri më tash janë evidentuar 6 raste, të hënën, në Rajonin e Pejës u arrestuan dy persona si të dyshuar për veprime jashtëligjore nën maska.

Melkert: Statusquo-ja dhe stagnimi janë të paqëndrueshme

8 korrik 2007, Dojçe Vele, Nënsekretari i përgjithshëm i OKB-së, Ad Melkert, ka mbërritur për një vizitë dyditiore në Kosovë. Gajte vizitës në fshatin Videjë të Klinës, Melkert është njohur nga afër me procesin e kthimit dhe të riintegrimit të minoritetit serb. Njeriu I dytë I Kombeve të Bashkuara, Ad Melkert, po sot vizitoi edhe serbët në veri të Mitrovicës.

Kthimi i serbve në Lloçan

6 korrik 2007 , Dojçe Vele & Radio Kosova, Realizimi I kthimit rural në komunën e Deçanit varet nga plani për kthimin e komunitetit serbo-malazez, të cilët jetojnë si të zhvendosur në Serbi dhe Mal te Zi. Këshilli Danez për Refugjatë, vazhdon të organizoje vizitat Shko dhe Shiko, në kuadër të të cilave të zhvendosurve iu mundësohen vizita në prona dhe varreza. Kjo ëhtë edhe një përpjekje për zbutjen e tensioneve në mes të dyja komuniteteve.

Odisejada e nje kufome

3 korrik 2007, Radio Kosova, Mbetjet e saj mortore Sanije Binak Balajt nga fshati Strellc I Poshtëm, e cila për herë të fundit është parë në Baran të Pejës në gusht të vitit 1998, pas tetë vjetësh të ekzekutimit jane gjetur në Piskotë të Gjakovës. Nderkohe, Paneli Gjyqsor Nderkombtar, ne Gjykaten e Qarkut ne Peje, me vepren penale: Vrasje e rëndë, ngarkon Idriz Gashin, nga Lutogllava e Pejes, duke ia shqiptuar 15 vjet vuajte denimi.

Probleme të pazgjidhura të objekteve fetare me titullarë pronash

28 qershor 2007, Dojçe Velle. Ndërtimi i mureve përreth Manastirit te Deçanit dhe Patriarkanës së Pejës, është një tjetër çështje që dëshmon se mungesën e mënyrës së zgjidhjes se problemeve në mes të objekteve fetare dhe titullarëve të pronave.

Probleme me pronësinë mbi objektet fetare

28 qershor 2007, Dojçe Vele, Në Kosovë, mbrojtja e Zonave të Veçanta përreth objekteve kulturore e fetare-në njërën anë si dhe shfrytëzimi I pronave përreth nga pronarët-në anën tjetër, nuk është e vetmja nyje e pazgjidhur ndërkohë. Ndërtimi i mureve përreth Manastirit te Deçanit dhe Patriarkanës së Pejës, është një tjetër çështje që dëshmon se mungesën e mënyrës së zgjidhjes se problemeve në mes të objekteve fetare dhe titullarëve të pronave.

Komandanti Tarçin optimist për sigurinë në Kosovë

26 qershor 2007-Dojçe Velle. Komandanti i Forcës Paqeruajtëse të NATO-s në jug të Kosoves, gjeneralbrigadieri turk, Uður Tarçin, në konferencën e parë për shtyp premton ambient të qetë dhe liri të lëvizjes për të gjithë

Tarçin optimist për sigurinë në Kosovë

26 qershor 2007, Dojçe Vele, Komandanti i Forcës Paqeruajtëse të NATO-s në jug të Kosoves, gjeneralbrigadieri turk, Uður Tarçin, në konferencën e parë për shtyp premton ambient të qetë dhe liri të lëvizjes për të gjithë.

Stiven Shuk në bashkëbisedim me qyetarët e Kosovës

22 qershor 2007, Dojçe Vele-"Duhet edhe pak durim dhe shumë besim në miqtë tuaj, deri në gjetjen e një zgjidhjeje për Kosovën“-thotë zëvendëskryeadministratori i Kosovës, Stiven Shuk, në bashkëbisedim me qytetarët e Kosovës.

Gjendja e refugjatëve në Kosovë

21 qershor 2007, Dojçe Vele, Tetë vjet më parë, qindra-mijëra kosovarë të dëbuar me dhunë nga forcat serbe, filluan kthimin në vatrat e veta. Sipas shënimeve të Zyrës së Komisariatit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatë, në vitin 1999, shifra e të dëbuarve afrohej në një milion. UNHCR ndihmoi në kthimin e shqiptarëve në Kosovë, përderisa në të njëjtën kohë, nga kosova filloi zhvendosja e pakicave.

Një rrugë anësore për Plavë shtyn fillimin e punimeve

20 qershor 2007, Dojçe Vele & Radio Kosova, Projekti i I rrugës Deçan-Plavë-Vermosh, I cili I ka përkrahjen e të tria vendeve të trekëndëshit kufitar, do të pësojë ndryshime për shkak të shtrirjes në një pjesë të territorit të Zonës së Veçantë të Manastirit të Deçanit. Si pasojë, do të shtyhet edhe fillimi i punimeve deri në hartimin e projektit të ri.

Në tri qytete të Kosovës ngrihen Inkubatorë ekonomikë

19 qershor 2007, Dojçe Vele & radio Kosova, Pozita gjeografike e Deçanit në kufi me Shqipërinë dhe Malin e Zi, përgjatë të cilit shtrihet rruga lidhëse e dy qyteteve të rëndësishme të Rrafshit të Dukagjinit, Pejës dhe Gjakovës, është një bazë strategjike dhe e qëndrueshme për operimin dhe zhvillimin e biznesit kosovar.

Smith në Kosovë: "Jemi në një tunel me shumë dritë"

15 qershor 2007, Dojçe Vele-Drejtori për Evropë në Ministrinë e Jashtme të Britanisë, Entony Smith në përcjellje të shefit të Zyrës Britanike në Kosovë, David Blunt, në ditën e dytë të vizitës së tij në Kosovë, vizitoi komunën e Deçanit dhe atë të Pejës

Smith ne Decan: "Jemi në një tunel më shumë dritë"

15 qershor 2007, Dojçe Vele & radio Kosova, Drejtori për Evropë në Ministrinë e Jashtme të Britanisë, Entony Smith në përcjellje të shefit të Zyrës Britanike, në Kosovë, David Blunt, në ditën e dytë të vizitës së tij në Kosovë, vizitoi komunën e Deçanit dhe atë të Pejës. Ai, me këtë rast vizitoi edhe dy qendrat e rëndësishme të Kishës Ortodokse, Manastirin e Deçanit dhe Patrikanën e Pejës.

Në tetëvjetorin e ndërhyrjes së forcave të NATO-s në Kosovë

12 qershor 2007, Dojçe Vele, Më 10 qershor 1999, Keshilli i Sigurimit të OKB-së miratoi Rezoluten 12/44 dhe me këtë krijoi bazën për ndërtimin e Administratës së Përkohshme Civile, në Kosovë, si dhe për një operacion ndërmjetësues, të udhëhequr nga NATO-ja. Po të njëjtën ditë, hyri në fuqi një marrëveshje ushtarake ndërmjet NATO-s dhe ish-Republikës Federale Jugoslave, e cila rregulloi tërheqjen e trupave Jugoslave nga Kosova si dhe marshimin e ushtarëve të NATO-s. Pas tetë vjetësh, Keshilli i Sigurimit po shqyrton miratimin e një rezolute të re, për Kosovën.

Besime dhe sekte në Kosovë

8 qershor 2007, Dojçe Vele, Nën tensionin e një kohe të kthesave të mëdha si dhe nën presionin e gjëndjes së rëndë ekonomike, një pjesë e popullatës kosovare kërkon shpëtimin në sekte të ndryshme, të cilat pas luftës në Kosovë kanë shpërthyer si këpurdhat pas shiut.

Dy fshatrat në Grykën e Junikut

5 qershor 2007, Dojçe Vele, Juniku, është vendbanim i hershëm rrëzë Alpeve Shqiptare. Si pasojë luftes se fundit, u bë shpërngulja masive e të 9000 banorëve të Junikut për në Shqipëri. I pozicionuar ne perëndim të Kosovës, rrëzë kufirit me Shqipërinë, ku lëvizjet e qytetarëve dhe furnizimi me armë bëhej pikërisht nga kjo zonë, ai iu nënshtrua një shkatërrimi masiv dhe një minimi të specializuar nga forcat serbe.
 

Urat e Miqësisë

3 qershor 2007, Dojçe Vele, Në ë0 komuna dhe në tri pilot-njësi komunale të Kosovës, përfundoi faza e tretë e projektit, “Urat e Miqsise”, i cili ka për qëllim, nxitjen e komunikimit në mes qytetarëve dhe institucioneve komunale. Ky projekt financohet nga Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim ne Evropë dhe konsiderohet si projekti më i suksesshëm në përiudhën gjashtëvjeçare të punës së OSBE-së, në Kosovë.

Turqia në krye të Forcës Shumëkombëshe-Jug

29 maj 2007, Dojçe Vele, Të martën, në kazermën ushtarake në Prizren, me një ceremoni ushtarake u bë ndërrimi i komandës se Forces Shumekombëshe-Jug. Komandanti i KFOR-it, gjenerallejtnant Roland Kather, nga gjeneralbrigadieri gjerman Erich Pfeiffer, komandën e forces paqëruajtese të Nato-s në jug të Kosoves ia dorëzoi gjeneralbrigadierit turk, Uğur Tarçin. Kjo është herë e parë që Turqia do të udhëheq operacione në territorin e Kosovës.´

Në Kosovë zhvillohet operacioni i parë për transplatimin e veshkave

25 maj 2007, Dojçe Velle -Të mërkurën, më 23 maj, një ekip mjekësh nga Hajdelbergu, në bashkëpunim me mjekët nga Prishtina kryen me sukses transplantimin e parë të një veshke në Kosovë.

Java e Kuvendit të Kosovës

24 maj 2007, Dojçe Vele, Me qëllim të njoftimit të qytetarëve me punën e institucionit më të lartë të vendit, udhëheqës të Kuvendit të Kosovës, deputetë dhe përfaqësues të OSBE-së, të hënën hapen fushatën "Java e Kuvendit", me vizita në pesë qytetet më të mëdha të Kosovës. Sipas kryeparlamentarit Kolë Berisha, në secilën qendër rajonale, përfaqësuesit e Kuvendit të Kosovës do t'i kenë nga tri takime brenda ditës; me nxenës të shkollave të mesme, me anëtarët e asambleve komunale në kuadër të qendrave rajonale si dhe takime me qytetarë. Në këto takime do të marrin pjesë edhe deputetë të rajonit.

Operacioni i parë për transplantimin e veshkës

23 maj 2007 , Dojçe Vele, Një ekip mjekësh nga Klinika Universitare e Hajdelbergut të Gjermanisë, në bashkëpunim me mjekët e Klinikës Universitare të Prishtinës, ka përfunduar me sukses transplantimi i parë i veshkës në Kosovë.Sipas ekipit mjeksor, 15 vjeçarja nga Fushë- Kosova, e cila donatore kishte nënën e saj, është në gjëndje të mirë.

Shqiptarët e veriut të Mitrovicës refugjatë matanë Urës së Ibrit

21 maj 2007, Dojçe Velle-Edhe tetë vjet pas luftës, shqiptarët e veriut të Mitrovicës jetojnë larg vatrave të veta, nga të cilat i ndan vetëm ura e lumit Ibër, ndërsa banorët e lagjes Kodra e Minatorëve, jetojnë të izoluar nga pjesa jugore.

Kosovë: Serbët e kthyer kërkojnë zonat urbane

15 maj 2007, Dojçe Velle-Në Strategjinë Komunale për Kthim të Komunës së Pejës, është përfshirë kthimi i 43 familjeve serbe dhe i të 25 familjeve rome. Gjatë fundjavës, një grup prej 70 serbëve të zhvendosur ka shfaqur interesimin për kthim në zonat urbane.

Kufiri Kosovë-Shqipëri me patrulla të përbashkëta

12 maj 2007, Dojçe Vele-Patrollat e përbashkëta të Shërbimit Policor të Kosovës, të policisë së UNMIKUt, të trupave të KFOR-it dhe të njësiteve kufitare të Kukësit, prej tash do të patrullojnë bashkërisht në të dyja anët e kufirit Kosovë-Shqipëri.

Kufiri Kosvë-Shqipëri me patrolla të përbashkëta

11 maj 2007, Dojçe Vele, Patrollat e përbashketa të Shërbimit Policor të Kosovës, të policisë së UNMIKUt, të trupave të KFOR-it dhe të njësiteve kufitare të Kukësit, prej tash do të patrullojnë bashkërisht në të dyja anët e kufirit Kosovë-Shqipëri. Në praninë e zyrtarëve të lartë të policisë të të dyja vendeve dhe të trupave të NATO-s, në afërsi të fshatit Krushevë të Kosovës dhe Shishtavec të Shqipërisë, autoritetet e policisë kosovare e të trupave të KFOR-it-në njërën anë dhe ato të Shipërisë-në anën tjetër, nënshkruan marrëveshjen për bashkëpunim dypalësh për patrullime të përbashkëta ndërkufitare. 

Trajtimi i të zhvendosurve serb dhe malazez jashtë Kosovës

10 maj 2007 , Dojçe Vele, Deri në vitin ’99, në komunën e Deçanit kanë jetuar rreth 7ë0 serbe e malazez, të cilët që nga ndërgyrja e trupave të NATO-s dhe tërheqjes se forcave policore serbe nga Kosova, jetojnë si të zhvendosur në Serbi dhe në Mal të Zi. Të ë2 banorët e Manastirit të Deçanit, edhe me tej mbeten të vetmit përfaqësues të bashkësisë serbe në këtë komunë.

Lehne-BE e interesaur për një zgjidhje të suksesshme

8 maj 2007, Dojçe Vele, Këshilli i Sigurimit I OKB-së në Nju Jork së shpejti do të dalë me një rezolutë për statusin e ri të Kosovës, tha zëvendës kryadministratori I Kosovës, Stiven Shuk të martën në Deçan. Ndërsa, po të martën në Deçan, i dërguari i BE-së për procesin e statusit të ardhshëm të Kosovës, Stefan Lehne, deklaroi se, Bashkësia Evropiane është tejet e interesuar për një zgjidhje të shpejt dhe të suksesshme, për Kosovën dhe rajonin, në përgjithësi.