Arkivi

Në Gllogjan, me nderime te larta rivarroset deshmori i luftes se Kroacise, Rasim Krasniqi


Sot,në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” me nderime të larta është rivarrosur dëshmori Rasim Krasniqi, nga fshati Rosujë, I cili ra dëshmor me 1992, në luftën e Kroacisë, si pjesëtar I brigadës kroate “Kobac”. Paraprakisht në sallën e asamblesë komunale të Decanit është mbajtur akademi përkujtimore. Është dekoruar me gradën e kolonelit të nderit Post Mortum,transmeton Radio Kosova..
teksti
Sot jemi këtu për të nderuar vellaun tonë, I cili ka flijuar jetën në luftë për Kroacine e lirë dhe të pavarur, tha në fjalen e tij ministri I kulturës në qeverinë kroate, Zlatko Hasanbegovic, sipas të cilit emrat e luftëtarëve shqiptar janë të kalitur në themelet e Kroacisë:“Sepse, radhitja e tyre në ushtrinë kroate s’ishte rastësi por rjedhoje e vullnretit të popullit shqiptar për lirinë dhe pavarësinë edhe të atdheut të tyre,Kosovës.Ndaj, cfare na ngushëllon është fakti se viktimizimi I tij nuk ishte I kotë ngaqë idelaet tona kombtare për të cilat u flijua tashmë janë realizuar. Ndaj, mirënjohja e shtetit kroat do të jetë e përjetshme. Të jetojë miqsia e popullit shqiptar dhe kroat, e dëshmuar edhe në kohët e errëta të luftës”.

Për zëvendesministrin e FSK-së, Muhamet Latifi, njohësit e historise më të re e dinë se asgjë s’është e rastsishme. “Krijimi I mqisive dhe fillimi I bashkëpunimit në mes të liridashësve shqitpar dhe atyre kroat, u lidh që në burgjet e ish-Jugosllavisë, nga veprimtaria patriotike dhe perpjekjet për liri nga hegjemonizmi serb”. Gjeneral Daut Haraidnaj tha se, përpejkjet për ta shpërbërë Jugosllavine filluan në Kosovë dhe filli I luftërave të përgjakshme filloi në Kroaci, ndërsa shqiptarët e kroatet kanë qënë historikisht aleat dhe armikun e përbashkët e kanë luftuar bashkë:“Jemi të bindur se bashkarisht do të jemi pjesë e Evropes, pjesë e NATO-s”. Në emër të vetaranëve vullnetar të luftës në Kroaci foli z.Tomë Kaqinari, I cili tha se në luftën dhjetëvjecare shqiptarët trojet e ish Jugosllavisë i kanë larë me gjak që në fund të clirojnë edhe  Kosoven. “Ka pas burra ma t’mirë se në ne histroinë e popullit shqiptar,por nuk e kanë pas fatin të arrinë Kosovën dhe Kroacinë e lirë. Por,ne kemi një peshë të rëndë se e kemi ba Kosovën e lirë dhe e kemi ba edhe Kroacinë e lirë.  Dhe, gjaku I Rasimit e I dëshmorëve të tjerë nuk duhet të harrohet, edhe Kosova edhe Kroacia duhet me ec ma përpara edhe me qënë edhe më të mira se janë”.

Pren Marashi, I cili foli ne emer te shoqatave teë dala nga lufta e UCK-së tha se djem nga të gjitha trojet shqiptare moren pjesë në këto luftëra për clirim kur situata në Kosovë ishte para shpërthimit për të dëshmuar se jemi popull qe nuk duron robërinë dhe se liria e pavaresia jane vlerat tona: “ Ne te gjitha njesitet dhe formacionet ushtarake, shqiptarët liridashës ishin luftëtarë të devotshem, të diciplinuar por edhe të dëshmuar për trimëri edhe besnikëri. I tillë ishte edhe biri I kësaj toke Rasim Krasniqi, të cilin sot atdheu po e merr në gjirin e vet”.Shembulli I Rasim Krasniqit tregon se përmasa e lirisë së popullit shqiptar e tejkalon vetveten, tha kryetari I komunës se Decanit Rasim Selmanaj. “D.m.th. jo qe kemi luftuar të clirojmë veveten dhe vendin tonë por në raste të caktuara kemi luftu edhe për lirine e popujve tjerë”.Ndërsa, mesazhi I gjeneralit Esad Qollaku për spektrin politik ishte: Mos harroni asnjëherë gjakune  dëshmorëve se ai popull që harron vitkimizimin e popullit të vet dhe ata që u skarifikuan për lirinë , ata popuj janë të destinaur të zhduken”.

Në emër të familjes së dëshmorit foli e mbesa e tij Ardiana Krasniqi. Ndërsa, komuna e Decanit ndau mirenjohje për tri nga figurat kyce të delegacionit kroat,I cili pasi ia dorëzoi familjes flamurin kroat paralajmëroi edhe dekorimin e dëshmorit Rasim Krasniqi me dekoratë nga presidentja e Kroacisw.

Në Decan, marsh paqsor me moton “Ramushi është Kosova”

Marshit paqsor iu bashkangjiten mijera qytetarw nga trojet etnike(Foto R.S.) 
20 janar 2017, Radio Kosova, 
Në organizim të shoqatave të dalura nga lufta e UCK-së si dhe të komunës së Decanit, sot, në Decan,është organizuar një marsh paqsor me moton "Ramushi është Kosova". Me këtë marsh u kërkua lirimi i plotë i ish komandantit të UCK-së, ish kryeministrit të Kosovës si dhe liderit aktual të AAK-së, Ramush Haradinaj, i ndaluar nga autoritetet franceze bazuar në një fetëarrest të lëshuar nga Serbia me 4 janar të këtij viti dhe i liruar me kusht pa të drejtë rikhtimi në Kosovë deri në një vendim të ri. 

Edhe ne Peje u protestua per lirimin e Haradinajt

 11 janar 2017,Sot, ne sheshin "Shkelzen Haradinaj" ne Peje, mijera qyetare pa dallim perkatesie politike apo etnike kane kerkuar njezeshem lirimin e ish komandanit te Zones Operative te Dukagjinit, ish kryeminstirit te Kosoves dhe liderit aktual te AAK-se Ramush Haradinaj, I cili u ndalua nga autoritetet franceze me 4 janar 2017.

Kërkohet drejtësi për Donjeta Pajazitajn në njëvjetorin e vrasjes

20 dhjetor 2016, Radio Kosova, Në organizim të shoqërisë civile, sot në Strellc të Decanit janë bërë homazhe dhe vënë kurora lulesh mbi varrin e Donjeta Pajazitajt, e cila tash një vit është gjetur e vrarë në Bjeshkët e Nemuna.I dyshuar për rastin mbetet i arrestuar kusheriri I saj.

Në Strellc fillon ndërtimi I rrugës që lidh dhjetëra fshatra

Te pranishem qytetare te shumte
Filluan punimet e shumepritura...
 12 dhjetor 2016, Pas premtimeve shumëvjecare, sot qytetarët e fshatit Srellc dhe Isniq iu gwzuan fillimit të punimeve në rrugën Beqiraj-Dautaj si dhe segmentit të rrugës Drumi  I Telit, e cila lidh këto dy fshatra dhe dhjetëra te tjera përreth. Rruga në gjatësi prej 3 kilometrash është investim I Ministrisë për Infrastrukturë të qeverisë së Kosovës dhe kap vlerën mbi 222 mije  euro.

Dr.Islam Lauka-“Qytetar Nderi “i Decanit

Dr.Islam Lauka-Ambasadori i pare i Shqiperise ne Kosove shpallet "Qytetar Nderi"i komunes se Decanit
31 tetor 2016, Radio Kosova, Me propozim të Lidhjes se Historianëve “Ali Hadri”-dega në Decan si dhe të Shoqatës së Intelektualëve të Pavarur, në Decan, sot Kuvendi I komunës së Decanit ka shpall “Qyetar Nderi”, ish ambasadorin e Shqipëriosë në Kosovë dr.Islam Laukwn me motivacion:”Pwr kontribut të shquar në Shkencw, politikë dhe diplomaci”.

Abgeschoben ins Kosovo - Jugendliche im Elend

Leben im Armenviertel in Peja
(Foto AB)
Deutsche Welle, Wie stark Kinder unter der Abschiebung ins Kosovo leiden, entlarvt eine neue UNICEF-Studie. Auch der in Deutschland geborene Ardian Canajs wurde zur Rückkehr gezwungen und fühlt sich in der Heimat seiner Eltern fremd.

Streit um Kopftuchverbot im Kosovo?

Zwei kosovarische Studentinnen
 mit Kopftuch(Foto AB)
Deutsche Welle, Im Kosovo ist eine rege Kopftuch-Debatte ausgebrochen, weil Schülerinnen und Studentinnen künftig kein Kopftuch mehr tragen dürfen. Die islamische Gemeinschaft kritisiert dies als Verstoß gegen die Menschenrechte.

Kosovo: Neuer Anlauf für Privatisierung

Beispiel für erfolgreiche
 Privatisierung Stone Castle
Deutsche Welle, Die Privatisierungsagentur des Kosovo hat Unternehmen, die noch immer in Staatsbesitz sind, zum Verkauf ausgeschrieben.

Artikulli ne shqip:

http://www.dw.com/sq/ver%C3%AB-kosovare-p%C3%ABr-eksportet-sukseset-e-d%C3%ABshtimet-e-privatizimit-n%C3%AB-kosov%C3%AB/a-15632405

Gewalt gegen Frauen im Kosovo besorgniserregend

Internationale Hilfe im Kampf
 gegen häusliche Gewalt
Deutsche Welle-Deutsch, Finanzielle Unterstützung aus dem Ausland soll im Kosovo zum Schutz von Gewalt-Opfern eingesetzt werden.

Artikulli ne shqip:
http://www.dw.com/sq/dhun%C3%AB-ndaj-grave-raste-t%C3%AB-tilla-n%C3%AB-kosov%C3%AB-ka-shum%C3%AB/a-5133645